util-linux-ng 2.13.1-rc1 - en to sv translation catalogue (1040 entries)

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
sv: 		slut: (c,h,s) (%ld,%ld,%ld) förväntades (%ld,%ld,%ld) hittades

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
sv: 		början: (c,h,s) (%ld,%ld,%ld) förväntades (%ld,%ld,%ld) hittades

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
sv: 	Tyvärr - denna fdisk kan inte hantera AIX-disketiketter.
    	Om du vill lägga till partitioner av DOS-typ bör du
    	skapa en ny tom DOS-partitionstabell först (använd "o").
    	VARNING: Detta kommer att förstöra det nuvarande innehållet
    	på disken.

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle Mac disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
sv: 	Tyvärr - denna fdisk kan inte hantera Mac-disketiketter.
    	Om du vill lägga till partitioner av DOS-typ bör du
    	skapa en ny tom DOS-partitionstabell först (använd "o").
    	VARNING: Detta kommer att förstöra det nuvarande innehållet
    	på disken.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
sv: 	Du har valt ett ovanligt namn på startfilen.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
sv: 
    	Observera att det inte kontrolleras om startfilen finns.
    	SGI:s standardalternativ är "/unix" respektive "/unix.save"
    	för säkerhetskopior.

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
sv: 
    	Startfilen ändrades till "%s".

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
sv: 
    	Startfilen måste ha en fullständig sökväg.

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
sv: 
    	Namnet på startfilen är för långt: 16 byte är max.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
sv: 
    	Det finns en giltig AIX-etikett på denna disk.
    	Tyvärr kan inte Linux hantera dessa diskar
    	för tillfället. Här är hursomhelst en del råd:
    	1. fdisk kommer att förstöra dess innehåll vid
    	   skrivning.
    	2. Försäkra dig om att denna disk INTE fortfarande
    	   är en vital del i en volymgrupp (annars kan du
    	   radera de andra diskarna, om de inte speglas).
    	3. Innan du tar bort den fysiska volymen bör du
    	   försäkra dig om att du logiskt tar bort disken
    	   från din AIX-maskin (annars blir du en AIXpert).

en: 
    	There is a valid Mac label on this disk.
    	Unfortunately fdisk(1) cannot handle these disks.
    	Use either pdisk or parted to modify the partition table.
    	Nevertheless some advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
sv: 
    	Det finns en giltig Mac-etikett på denna disk.
    	Tyvärr kan inte fdisk(1) hantera dessa diskar.
    	Använd antingen pdisk eller parted
    	för att ändra partitionstabellen.
    	Här är hursomhelst en del råd:
    	1. fdisk kommer att förstöra dess innehåll vid
    	   skrivning.
    	2. Försäkra dig om att denna disk INTE fortfarande
    	   är en vital del i en volymgrupp (annars kan du
    	   radera de andra diskarna, om de inte speglas).

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
sv: 
    %6d vanliga filer
    %6d kataloger
    %6d teckenenhetsfiler
    %6d blockenhetsfiler
    %6d länkar
    %6d symboliska länkar
    ------
    %6d filer

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
sv: 
    %6ld inoder används (%ld%%)

en: 
    %d partitions:
sv: 
    %d partitioner:

en: 
    *** %s: directory ***
sv: 
    *** %s: katalog ***

en: 
    ******** %s: Not a text file ********
sv: 
    ******** %s: Inte en textfil ********

en: 
    ***Back***
sv: 
    ***Tillbaka***

en: 
    ...Skipping
sv: 
    ...Hoppar över

en: 
    BSD label for device: %s
sv: 
    BSD-etikett för enhet: %s

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
sv: 
    Disk %s: %lu cylindrar, %lu huvuden, %lu sektorer/spår

en: 
    Error closing file
sv: 
    Fel vid stängning av fil

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
sv: 
    Ogiltig startfil!
    	Startfilen måste vara en absolut icketom sökväg,
    	t.ex. "/unix" eller "/unix.save".

en: 
    Login incorrect
sv: 
    Felaktig inloggning

en: 
    Message Queue msqid=%d
sv: 
    Meddelandekö meddköid=%d

en: 
    Most commands optionally preceded by integer argument k.  Defaults in brackets.
    Star (*) indicates argument becomes new default.
sv: 
    De flesta kommandon valfritt föregångna av ett heltalsargument k.
    Standardalternativ inom hakparenteser.
    
    Stjärna (*) indikerar att argumentet blir nytt standardalternativ.

en: 
    Partition table entries are not in disk order
sv: 
    Posterna i partitionstabellen är inte i diskordning

en: 
    Pattern not found
sv: 
    Mönstret hittades inte

en: 
    Script done on %s
sv: 
    Skriptet färdigt %s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
sv: 
    Semaforvektor semid=%d

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
sv: 
    Delat minnessegment shmid=%d

en: 
    Syncing disks.
sv: 
    Synkroniserar hårddiskar.

en: 
    The boot partition does not exist.
sv: 
    Startpartitionen finns inte.

en: 
    The current boot file is: %s
sv: 
    Aktuell startfil är: %s

en: 
    The swap partition does not exist.
sv: 
    Växlingspartitionen finns inte.

en: 
    The swap partition has no swap type.
sv: 
    Växlingspartitionen har ingen växlingstyp.

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
sv: 
    Disken används för tillfället - ompartitionering är troligtvis en dum
    idé. Avmontera alla filsystem, och se till att alla växlingspartitioner
    på denna disk är utväxlade. Använd flaggan --no-reread för att
    undertrycka denna kontroll.

en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
sv: 
    Användning:
    Visa versionsinformation:
            %s -v
    Visa partitionstabell:
            %s -P {r|s|t} [flaggor] enhet
    Interaktiv användning:
            %s [options] device
    
    Flaggor:
    -a: Använd pil istället för markering;
    -z: Börja med en tom partitionstabell istället för att läsa partitions-
        tabellen från disk;
    -c C -h H -s S: Åsidosätt kärnans uppfattning om antalet cylindrar,
                    antalet huvuden och antalet sektorer per spår.

en: 
    WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '%s'! The util fdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
sv: 
    VARNING: GPT (GUID Partition Table) upptäcktes på "%s"! Verktyget fdisk saknar stöd för GPT. Använd GNU Parted.

en: 
    WARNING: GPT (GUID Partition Table) detected on '%s'! The util sfdisk doesn't support GPT. Use GNU Parted.
sv: 
    VARNING: GPT (GUID Partition Table) upptäcktes på "%s"! Verktyget sfdisk saknar stöd för GPT. Använd GNU Parted.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
sv: 
    VARNING: Om du har skapat eller ändrat DOS 6.x-
    partitioner bör du titta i manualen för cfdisk
    för ytterligare information.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
sv: 
    VARNING: Om du har skapat eller ändrat någon DOS 6.x-partition
    bör du läsa fdisk-manualsidan för ytterligare information.

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
sv: 
    avbruten %10.10s %5.5s

en: 
    wtmp begins %s
sv: 
    wtmp börjar %s

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
sv:                 r - Rå data (exakt det som skulle skrivas till disken)

en:                 s - Table ordered by sectors
sv:                 s - Tabell sorterad efter sektorer

en:                 t - Table in raw format
sv:                 t - Tabell i rått format

en:                First       Last
sv:                Första      Sista

en:              Note: This may make the partition incompatible with
sv:              Obs: Detta kan komma att göra partitionen inkompatibel med

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
sv:              Byter mellan MB, sektorer och cylindrar

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
sv:              Eftersom detta kan förstöra data på disken måste du

en:              There are several different formats for the partition
sv:              Det finns flera olika format på partitionen

en:              WARNING: This option should only be used by people who
sv:              VARNING: Denna flagga bör endast användas av personer som

en:              `no'
sv:              eller "nej"

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
sv:              antingen bekräfta eller avvisa detta genom att ange "ja"

en:              know what they are doing.
sv:              vet vad de gör.

en:              that you can choose from:
sv:              som du kan välja mellan:

en:        (aren't you trying to mount an extended partition,
           instead of some logical partition inside?)
sv:        (försöker du kanske montera en utökad partition,
           istället för någon logisk partition inuti?)

en:        (could this be the IDE device where you in fact use
           ide-scsi so that sr0 or sda or so is needed?)
sv:        (kan detta vara den IDE-enhet där du i själva verket
           använder ide-scsi så att sr0 eller sda eller något
           liknande behövs?)

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
sv:        Jag kommer att försöka med alla typer nämnda i %s eller %s

en:        I will try type %s
sv:        Jag kommer att försöka med typen %s

en:        In some cases useful info is found in syslog - try
           dmesg | tail  or so
sv:        I en del fall kan användbar information hittas i syslog
           - prova dmesg | tail eller något liknande

en:        and it looks like this is swapspace
sv:        och det verkar som om detta är växlingsutrymme

en:      phys=(%d, %d, %d)
sv:      fys=(%d, %d, %d)

en:     Sectors
sv:     Sektorer

en:    %f int/sec; %f rec (char/sec)
sv:    %f avbrott/sek; %f mott. (tecken/s)

en:    %f int/sec; %f rec, %f send (char/sec)
sv:    %f avbrott/s; %f mott., %f skickat (tecken/s)

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
sv:    Enhet Start   Början      Slut   Sektorer  Id  System

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
sv:    Enhet Start  Början      Slut      Block   Id  System

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
sv:    Enhet Start Början   Slut     Cyl.     Block   Id  System

en:    Device Boot Start   End    MiB    #blocks   Id  System
sv:    Enhet Start Början Slut    MiB      Block   Id  System

en:    Logical
sv:    Logisk

en:    None
sv:    Ingen

en:    Primary
sv:    Primär

en:   ?          Print this screen
sv:   ?          Visa denna skärm

en:   Cylinders
sv:   Cylindrar

en:   Overflow
sv:   Spill

en:   Size (GB)
sv:   Storlek (GB)

en:   Size (MB)
sv:   Storlek (MB)

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
sv:   W          Skriv partitionstabellen till disk (måste vara ett stort W)

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
sv:   b          Slå på/av startbarhetsflaggan på aktuell partition

en:   d          Delete the current partition
sv:   d          Ta bort aktuell partition

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
sv:   g          Ändra parametrarna för cylindrar, huvuden, sektorer-per-spår

en:   h          Print this screen
sv:   h          Visa denna hjälpskärm

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
sv:   m          Maximera diskanvändandet på aktuell partition

en:   n          Create new partition from free space
sv:   n          Skapa en ny partition från ledigt utrymme

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
sv:   p          Visa partitionstabellen på skärmen eller skriv den till en fil

en:   q          Quit program without writing partition table
sv:   q          Avsluta programmet utan att skriva partitionstabellen

en:   still logged in
sv:   fortfarande inloggad

en:   t          Change the filesystem type
sv:   t          Byt filsystemstypen

en:   u          Change units of the partition size display
sv:   u          Byt enheter på visningen av partitionsstorlek

en:   uncompressing block at %ld to %ld (%ld)
sv:   packar upp block vid %ld till %ld (%ld)

en:  # Type       Sector      Sector   Offset    Length   Filesystem Type (ID) Flag
sv:  # Typ        Sektor      Sektor   Avstånd   Längd    Filsystemstyp (ID)   Flagga

en:  %s: unrecognized partition table type
sv:  %s: okänd typ av partitionstabell

en:  Last %s
sv:  sista %s

en:  Remove
sv:  Ta bort

en:  and
sv:  och

en:  badsect
sv:  felsekt

en:  removable
sv:  löstagbar

en: !!! Internal error !!!
sv: !!! Internt fel !!!

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
sv: !!!! Internt fel vid skapande av logisk enhet utan utökad partition !!!!

en: "%s" line %d
sv: "%s" rad %d

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
sv: #       början      slut     storlek  fs-typ   [fstrl bstrl   cpg]

en: %*s Boot      Start         End      Blocks   Id  System
sv: %*s Start     Början        Slut     Block    Id  System

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
sv: %*s Flagga  Början      Slut   Block    Id  System

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
sv: %2d: %-10s sektor%5u storlek%8u

en: %6ld zones used (%ld%%)
sv: %6ld zoner används (%ld%%)

en: %c: unknown command
sv: %c: okänt kommando

en: %d bad blocks
sv: %d felaktiga block

en: %ld blocks
sv: %ld block

en: %ld inodes
sv: %ld inoder

en: %lu bad pages
sv: %lu felaktiga sidor

en: %s  %.6f seconds
sv: %s  %.6f sekunder

en: %s (%u-%u, default %u):
sv: %s (%u-%u, standardvärde %u):

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
sv: %s -An enhet	 aktivera partition n, deaktivera de andra

en: %s contains no disklabel.
sv: %s innehåller ingen disketikett.

en: %s device		 list active partitions on device
sv: %s enhet		 visa aktiva partitioner på enhet

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
sv: %s enhet n1 n2 ... aktivera partitioner n1 ..., deaktivera resten

en: %s does not have interrupt functions.
sv: %s har inga avbrottsfunktioner.

en: %s failed.
sv: %s misslyckades.

en: %s from %s
sv: %s från %s

en: %s is clean, no check.
sv: %s är rent, ingen kontroll.

en: %s is mounted.
sv: %s är monterad.

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
sv: %s är monterad; kommer inte att skapa ett filsystem här!

en: %s is not a block special device
sv: %s är ingen blockspecialenhet

en: %s looks like swapspace - not mounted
sv: %s ser ut som växlingsutrymme - monteras inte

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
sv: %s på partition %s har omöjligt värde på cylinder: %lu (måste vara mellan 0-%lu)

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
sv: %s på partition %s har omöjligt värde på huvud: %lu (måste vara mellan 0-%lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
sv: %s på partition %s har omöjligt värde på sektor: %lu (måste vara mellan 1-%lu)

en: %s status is %d
sv: statusen för %s är %d

en: %s succeeded.
sv: %s lyckades.

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
sv: %s tar inga argument som inte är flaggor. Du angav %d.

en: %s using IRQ %d
sv: %s använder IRQ %d

en: %s using polling
sv: %s använder pollning

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
sv: %s%s.
    Du kan göra detta från menyn extra funktionalitet.

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
sv: %ssidig, %d spår, %d sektorer/spår. Total kapacitet %d kB.

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
sv: %s: %ld aktuell tröskel och %ld aktuell time-out

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
sv: %s: %ld cylindrar, %ld huvuden, %ld sektorer/spår

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
sv: %s: %ld standardtröskel och %ld standardtimeout

en: %s: %lu ints, %lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
sv: %s: %lu avbrott, %lu tecken; fifo: %lu tröskel, %lu time-out, %lu max, %lu nu

en: %s: %lu ints, %lu/%lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
sv: %s: %lu avbrott, %lu/%lu tecken; fifo: %lu tröskel, %lu time-out, %lu max, %lu nu

en: %s: Cannot create tempfile
sv: %s: Kan inte skapa temporär fil

en: %s: Out of memory!
sv: %s: Slut på minne!

en: %s: Read error from %s file
sv: %s: Läsfel från %s-fil

en: %s: Unexpected EOF in %s file
sv: %s: Oväntat filslut i %s-fil

en: %s: Unknown error in %s file
sv: %s: Okänt fel i %s-fil

en: %s: Unrecognized architecture
sv: %s: Arkitekturen är okänd

en: %s: assuming RTC uses UTC ...
sv: %s: antar att RTC använder UTC ...

en: %s: bad directory: '.' isn't first
sv: %s: felaktig katalog: "." kommer inte först

en: %s: bad directory: '..' isn't second
sv: %s: felaktig katalog: ".." kommer inte på andra plats

en: %s: bad directory: size < 32
sv: %s: felaktig katalog: storlek < 32

en: %s: can't exec %s: %m
sv: %s: kan inte köra %s: %m

en: %s: can't find process "%s"
sv: %s: kan inte hitta processen "%s"

en: %s: dup problem: %m
sv: %s: dupliceringsproblem: %m

en: %s: illegal option -- %s
sv: %s: otillåten flagga -- %s

en: %s: input overrun
sv: %s: indataspill

en: %s: no such partition
sv: %s: det finns ingen sådan partition

en: %s: not open for read/write
sv: %s: inte öppen för läsning/skrivning

en: %s: option requires an argument -- %s
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %s

en: %s: read: %m
sv: %s: läste: %m

en: %s: unknown signal %s
sv: %s: okänd signal %s

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
sv: %s: okänd signal %s; giltiga signaler:

en: (EOF)
sv: (Filslut)

en: (Next file:
sv: (Nästa fil:

en: (Next file: %s)
sv: (Nästa fil: %s)

en: , busy
sv: , upptagen

en: , error
sv: , fel

en: , on-line
sv: , inkopplad

en: , out of paper
sv: , slut på papper

en: , ready
sv: , redo

en: -- ------- ----------- ----------- ------ ----------- -------------------- ----
sv: -- ------- ----------- ----------- ------- ---------- -------------------- ----

en: -- line already flushed
sv: -- raden redan spolad

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
sv: ----- Startinfo -----
    Startfil: %s
    ----- Katalogposter -----

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
sv: ----- partitioner -----
    Pt  %*s  Info     Början      Slut  Sektorer Id  System

en: ------ Message Queues --------
sv: ------ Meddelandeköer --------

en: ------ Message Queues PIDs --------
sv: ------ PID för meddelandeköer --------

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
sv: ------ Meddelandeköernas sändnings-/mottagnings-/ändringstider --------

en: ------ Semaphore Arrays --------
sv: ------ Semaforvektorer --------

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
sv: ------ Skapare/Ägare av semaforvektorer --------

en: ------ Semaphore Limits --------
sv: ------ Semaforgränser --------

en: ------ Semaphore Operation/Change Times --------
sv: ------ Semaforoperation/Ändringstider --------

en: ------ Semaphore Status --------
sv: ------ Semaforstatus --------

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
sv: ------ Tilläggs-/Lösgörnings-/Ändringstider för delat minne --------

en: ------ Shared Memory Limits --------
sv: ------ Gränser för delat minne --------

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
sv: ------ Skapare/Ägare av delade minnessegment --------

en: ------ Shared Memory Segments --------
sv: ------ Delade minnessegment --------

en: ------ Shared Memory Status --------
sv: ------ Status för delat minne --------

en: -------      -------
sv: --------     ---------

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
sv: -----------------------
    FILSYSTEMET HAR ÄNDRATS
    -----------------------

en: --More--
sv: --Mer--

en: -n flag was given: Nothing changed
sv: Flaggan -n angavs: Inget ändrades

en: ...Skipping back to file
sv: ...Hoppar tillbaka till filen

en: ...Skipping to file
sv: ...Hoppar över till filen

en: ...back %d pages
sv: ...tillbaka %d sidor

en: ...back 1 page
sv: ...tillbaka 1 sida

en: ...got clock tick
sv: ...fick klocktick

en: ...skipping
sv: ...hoppar över

en: ...skipping %d lines
sv: ...hoppar över %d rader

en: ...skipping backward
sv: ...hoppar bakåt

en: ...skipping forward
sv: ...hoppar framåt

en: ...skipping one line
sv: ...hoppar över en rad

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
sv: /dev/%s: kan inte öppna som standard in: %m

en: /dev/%s: not a character device
sv: /dev/%s: ingen teckenenhet

en: : !command not allowed in rflag mode.
sv: : !kommando inte tillåtet i rflag-läge.

en: ; rest of file ignored
sv: ; resten av filen ignoreras

en: <space>                 Display next k lines of text [current screen size]
    z                       Display next k lines of text [current screen size]*
    <return>                Display next k lines of text [1]*
    d or ctrl-D             Scroll k lines [current scroll size, initially 11]*
    q or Q or <interrupt>   Exit from more
    s                       Skip forward k lines of text [1]
    f                       Skip forward k screenfuls of text [1]
    b or ctrl-B             Skip backwards k screenfuls of text [1]
    '                       Go to place where previous search started
    =                       Display current line number
    /<regular expression>   Search for kth occurrence of regular expression [1]
    n                       Search for kth occurrence of last r.e [1]
    !<cmd> or :!<cmd>       Execute <cmd> in a subshell
    v                       Start up /usr/bin/vi at current line
    ctrl-L                  Redraw screen
    :n                      Go to kth next file [1]
    :p                      Go to kth previous file [1]
    :f                      Display current file name and line number
    .                       Repeat previous command
sv: <blanksteg>             Visa nästa k rader med text [aktuell skärmstorlek]
    z                       Visa nästa k rader med text [aktuell skärmstorlek]*
    <retur>                 Visa nästa k rader med text [1]*
    d eller ctrl-D          Rulla k rader [aktuell rullningsstorlek, initialt 11]*
    q, Q eller <avbrott>    Avsluta more
    s                       Hoppa framåt k rader med text [1]
    f                       Hoppa framåt k skärmlängder med text [1]
    b eller ctrl-B          Hoppa bakåt k skärmlängder med text [1]
    '                       Gå till platsen där föregående sökning började
    =                       Visa aktuellt radnummer
    /<reguljärt uttryck>    Sök efter den k:te förekomsten av reguljärt uttryck [1]
    n                       Sök efter den k:te förekomsten av senaste reguljära
                            uttrycket [1]
    !<kmdo> eller :!<kmdo>  Kör <kmdo> i ett underskal
    v                       Starta /usr/bin/vi vid aktuell rad
    ctrl-L                  Rita om skärmen
    :n                      Gå till k:te nästa fil [1]
    :p                      Gå till k:te föregående fil [1]
    :f                      Visa aktuellt filnamn och radnummer
    .                       Upprepa föregående kommando

en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
sv: AIEEE: block "komprimerat" till > 2·blocklängd (%ld)

en: AIX bootable
sv: AIX startbar

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
sv: Enligt MIPS Computer Systems, Inc får etiketten inte innehålla mer än 512 byte

en: Add partition at beginning of free space
sv: Lägg till partition i början av det lediga utrymmet

en: Add partition at end of free space
sv: Lägg till partition i slutet av det lediga utrymmet

en: Adding a primary partition
sv: Lägger till en primär partition

en: All logical partitions are in use
sv: Alla logiska partitioner används

en: All primary partitions have been defined already!
sv: Alla primära partitioner har redan definierats!

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
sv: Endast en av de primära partitionerna kan vara utökad
     (även om detta inte är ett problem under Linux)

en: Are you satisfied with this? [ynq]
sv: Är du nöjd med detta? [ynq]

en: Are you sure you want to write the partition table to disk? (yes or no):
sv: Är du säker på att du vill skriva partitionstabellen till disk? (ja eller nej):

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
sv: Antar att hårdvaruklockan håller %s-tid.

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
sv: Försöker att generera fullständig diskpost automatiskt.

en: BSD disklabel command (m for help):
sv: BSD-disketikettskommando (m för hjälp):

en: BSDI swap
sv: BSDI växling

en: Bad logical partition
sv: Felaktig logisk partition

en: Bad offset in primary extended partition
sv: Felaktigt avstånd i primär utökad partition

en: Bad primary partition
sv: Felaktig primär partition

en: Bad signature on partition table
sv: Felaktig signatur på partitionstabell

en: Beginning
sv: Början

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
sv: Block %d i filen "%s" är markerat som oanvänt.

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
sv: Blocket har använts tidigare. Nu i filen "%s".

en: BlockSize: %d
sv: Blockstorlek: %d

en: Boot
sv: Start

en: Boot Wizard hidden
sv: Boot Wizard dold

en: Boot file unchanged
sv: Startfilen oförändrad

en: Bootable
sv: Startbar

en: Bootstrap installed on %s.
sv: Förstartare (bootstrap) installerad på %s.

en: Bootstrap overlaps with disk label!
sv: Förstartare (bootstrap) överlappar med disketikett!

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
sv: Förstartare (bootstrap): %sboot -> boot%s (%s):

en: Broadcast Message from %s@%s
sv: Meddelande till alla från %s@%s

en: CTRL-L       Redraws the screen
sv: CTRL+L       Rita om skärmen

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
sv: Anropar ioctl() för att läsa om partitionstabellen.

en: Calling settimeofday:
sv: Anropar settimeofday:

en: Can't lock lock file %s: %s
sv: Kan inte låsa låsfilen %s: %s

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
sv: Kan inte öppna /dev/tty1 eller /dev/vc/1

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cannot change FS Type to empty
sv: Kan inte ändra filsystemstypen till ett tomt värde

en: Cannot change FS Type to extended
sv: Kan inte ändra filsystemstypen till utökad

en: Cannot change the type of an empty partition
sv: Kan inte ändra typen på en tom partition

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
sv: Kan inte skapa länken %s
    Det finns kanske en kvarglömd låsfil?

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
sv: Kan inte skapa logisk enhet här -- det skulle skapa två utökade partitioner

en: Cannot delete an empty partition
sv: Kan inte ta bort en tom partition

en: Cannot get disk size
sv: Kan inte hämta diskstorlek

en: Cannot make this partition bootable
sv: Kan inte göra denna partition startbar

en: Cannot maximize this partition
sv: Kan inte maximera denna partition

en: Cannot open disk drive
sv: Kan inte öppna diskenhet

en: Cannot read disk drive
sv: Kan inte inte läsa diskenhet

en: Cannot seek on disk drive
sv: Kan inte söka på diskenhet

en: Cannot write disk drive
sv: Kan inte skriva diskenhet

en: Change cylinder geometry
sv: Ändra cylindergeometri

en: Change disk geometry (experts only)
sv: Ändra diskgeometri (endast experter)

en: Change head geometry
sv: Ändra huvudgeometri

en: Change sector geometry
sv: Ändra sektorgeometri

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
sv: Ändra filsystemstypen (DOS, Linux, OS/2 och så vidare)

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
sv: Byt enheter på visningen av partitionsstorleken (MB, sektorer, cylindrar)

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
sv: Ändrade systemtypen för partition %d till %x (%s)

en: Changing finger information for %s.
sv: Ändrar fingerinformation för %s.

en: Changing shell for %s.
sv: Byter skal för %s.

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
sv: Kontrollerar att ingen använder hårddisken just nu...

en: Clear
sv: Töm

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
sv: Klockan drog sig %.1f sekunder under de senaster %d sekunderna trots en dragningsfaktor på %f sekunder/dag.
    Justerar dragningsfaktorn med %f sekunder/dag

en: Clock not changed - testing only.
sv: Klockan är inte ändrad - testar bara.

en: Command      Meaning
sv: Kommando     Betydelse

en: Command (m for help):
sv: Kommando (m för hjälp):

en: Command action
sv: Kommandoåtgärd

en: Compaq diagnostics
sv: Compaq-diagnostik

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
sv: Du bör överväga att lämna partition 3 som Hel disk (5),
    eftersom SunOS/Solaris förväntar sig det och även Linux
    gillar det.

en: Copyright (C) 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb
sv: Copyright © 1994-1999 Kevin E. Martin och aeb

en: Copyright (C) 1994-2002 Kevin E. Martin & aeb
sv: Copyright © 1994-2002 Kevin E. Martin och aeb

en: Correct
sv: Korrigera

en: Could not determine current format type
sv: Kunde inte avgöra nuvarande formattyp

en: Could not find %s in mtab
sv: Kunde inte hitta %s i mtab

en: Couldn't initialize PAM: %s
sv: Kunde inte initiera PAM: %s

en: Create a new logical partition
sv: Skapa en ny logisk partition

en: Create a new primary partition
sv: Skapa en ny primär partition

en: Create new partition from free space
sv: Skapa ny partition från ledigt utrymme

en: Cylinders
sv: Cylindrar

en: DIALUP AT %s BY %s
sv: UPPRINGNING PÅ %s AV %s

en: DM6 signature found - giving up
sv: DM6-signatur hittades - ger upp

en: DOS Compatibility flag is not set
sv: DOS-kompatibilitetsflagga är inte satt

en: DOS access
sv: DOS-åtkomst

en: DOS secondary
sv: DOS sekundär

en: DRDOS/sec (FAT-16 < 32M)
sv: DRDOS/sec (FAT-16 < 32 MB)

en: Darwin boot
sv: Darwin start

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete the current partition
sv: Ta bort aktuell partition

en: Dell Utility
sv: Dell-verktyg

en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
sv: Upptäckte en OSF/1-disketikett på %s, går in i disketikettsläge.

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
sv: Hittade sgi-disketikett med felaktig kontrollsumma.

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
sv: Detekterade en sun-disketikett med felaktig
    kontrollsumma. Du måste troligtvis ställa in
    alla värden, dvs. huvuden, sektorer, cylindrar
    och partitioner, eller tvinga en ny etikett
    (kommandot s i huvudmenyn)

en: Detected sun disklabel with wrong num_partitions [%u].
sv: Hittade sun-disketikett med felaktig num_partitions [%u].

en: Detected sun disklabel with wrong sanity [0x%08x].
sv: Hittade sun-disketikett med felaktig kontrollsumma [0x%08x].

en: Detected sun disklabel with wrong version [0x%08x].
sv: Hittade sun-disketikett med felaktig version [0x%08x].

en: Device
sv: Enhet

en: Device: %s
sv: Enhet: %s

en: Did not write partition table to disk
sv: Skrev inte partitionstabellen till disk

en: Disk %s: cannot get geometry
sv: Disk %s: kan inte få tag i geometri

en: Disk %s: cannot get size
sv: Disk %s: kan inte få tag i storlek

en: Disk Drive: %s
sv: Diskenhet: %s

en: Disk Drive: %s
sv: Diskenhet: %s

en: Disk has been changed.
sv: Disken har ändrats.

en: Disk identifier: 0x%08x
sv: Diskidentifierare: 0x%08x

en: DiskSecure Multi-Boot
sv: DiskSecure Multi-start

en: Do you really want to continue
sv: Vill du verkligen fortsätta

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
sv: Vill du skapa en disketikett? (y/n)

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
sv: Vill du skriva detta till disk? [ynq]

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
sv: Vill du börja med en tom tabell [j/N]?

en: Don't create a partition
sv: Skapa inte någon partition

en: Don't print the table
sv: Visa inte tabellen

en: Done
sv: Klar

en: Done
sv: Färdig

en: Done with changing geometry
sv: Färdig med geometriändring

en: Double
sv: Dubbel

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
sv: Nerpil       Flytta markören till nästa partition

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
sv: FEL: sektor %lu har ingen msdos-signatur

en: Empty
sv: Tom

en: End
sv: Slutet

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
sv: Ange filnamnet eller tryck RETUR för att visa på skärmen:

en: Enter filesystem type:
sv: Ange typen av filsystem:

en: Enter the number of cylinders:
sv: Ange antalet cylindrar:

en: Enter the number of heads:
sv: Ange antalet huvuden:

en: Enter the number of sectors per track:
sv: Ange antalet sektorer per spår:

en: Error closing %s
sv: Fel vid stängning av %s

en: Expert command (m for help):
sv: Expertkommando (m för hjälp):

en: Extended
sv: Utökad

en: Extended partition not where expected
sv: Utökad partition finns inte där den förväntades

en: Extra sectors per cylinder
sv: Extra sektorer per cylinder

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
sv: MISSLYCKAD INLOGGNINGSSESSION FRÅN %s FÖR %s, %s

en: FAT16 <32M
sv: FAT16 < 32 MB

en: FATAL ERROR
sv: ÖDESDIGERT FEL

en: FATAL: bad tty
sv: ÖDESDIGERT: felaktig tty

en: FS Type
sv: FS-typ

en: FSname: <%-6s>
sv: Filsystemsnamn: <%-6s>

en: Failed saving the old sectors - aborting
sv: Misslyckades med att spara de gamla sektorerna - avbryter

en: Failed to set personality to %s
sv: Misslyckades med att ställa in personlighet till %s

en: Failed writing the partition on %s
sv: Misslyckades med att skriva partitionen på %s

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
sv: Filsystemet på %s är smutsigt, behöver kontroll.

en: Filesystem state=%d
sv: Filsystemstillstånd=%d

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
sv: Fingerinformationen ändrades *INTE*. Försök igen senare.

en: Finger information changed.
sv: Fingerinformationen ändrades.

en: Finger information not changed.
sv: Fingerinformationen ändrades inte.

en: First %s
sv: Första %s

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
sv: "Firstdatazone"=%ld (%ld)

en: Flags
sv: Flaggor

en: Forcing filesystem check on %s.
sv: Tvingar filsystemskontroll på %s.

en: Formatting ...
sv: Formaterar...

en: Free Space
sv: Ledigt utrymme

en: GNU HURD or SysV
sv: GNU HURD / SysV

en: Geometry
sv: Geometri

en: Got %d bytes from %s
sv: Fick %d byte från %s

en: Hardware clock is on %s time
sv: Hårdvaruklockan håller %s-tid

en: Heads
sv: Huvuden

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %lld
sv: Huvuden: %d   Sektorer per spår: %d   Cylindrar: %lld

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Screen for cfdisk
sv: Hjälpskärm för cfdisk

en: Hex code (type L to list codes):
sv: Hexadecimal kod (tryck L för att se koder):

en: Hidden FAT12
sv: Dold FAT12

en: Hidden FAT16
sv: Dold FAT16

en: Hidden FAT16 <32M
sv: Dold FAT16 < 32 MB

en: Hidden HPFS/NTFS
sv: Dold HPFS/NTFS

en: Hidden W95 FAT16 (LBA)
sv: Dold W95 FAT16 (LBA)

en: Hidden W95 FAT32
sv: Dold W95 FAT32

en: Hidden W95 FAT32 (LBA)
sv: Dold W95 FAT32 (LBA)

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
sv: Hv-klocktid: %4d-%.2d-%.2d %.2d.%.2d.%.2d = %ld sekunder sedan 1969

en: I don't like this - probably you should answer No
sv: Jag gillar inte detta - du bör nog svara nej

en: IBM Thinkpad hibernation
sv: IBM Thinkpad-viloläge

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
sv: ID=%02x	BÖRJAN=%d	LÄNGD=%d

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
sv: IRIX gillar om partition 11 täcker hela hårddisken.

en: Id  Name
sv: Id  Namn

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
sv: Om du skapade eller ändrade en DOS-partition, låt oss säga /dev/foo7, bör
    du sedan använda dd(1) för att nollställa de första 512 byten:
    dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (Se fdisk(8)).

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
sv: Om du vill behålla kompatibilitet med SunOS/Solaris bör du lämna denna
    partition som Hela disken (5), med början på 0, och med %u sektorer

en: Ignoring extra extended partition %d
sv: Ignorerar extra utökad partition %d

en: Illegal command
sv: Ogiltigt kommando

en: Illegal cylinders value
sv: Ogiltigt antal cylindrar

en: Illegal heads value
sv: Ogiltigt antal huvuden

en: Illegal key
sv: Ogiltig tangent

en: Illegal sectors value
sv: Ogiltigt antal sektorer

en: Illegal type
sv: Ogiltig typ

en: Including: %s
sv: Inklusive: %s

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
sv: Inod %d är markerad som oanvänd, men används för filen "%s"

en: Inode end: %d, Data end: %d
sv: Inodsslut: %d, dataslut: %d

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
sv: Indata på följande format; fält som saknas får ett standardvärde.
    <början> <storlek> <typ [E,S,L,X,hex]> <startbar [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Vanlligtvis behöver du bara ange <början> och <storlek> (och kanske <typ>).

en: Interleave factor
sv: Mellanrumsfaktor

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
sv: Internt fel: försöker att skriva felaktigt block
    Skrivbegäran ignoreras

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
sv: Ogiltigt användarnamn "%s" i %s:%d. Avbryter.

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
sv: Ogiltiga värden i hårdvaruklockan: %4d-%.2d-%.2d %.2d.%.2d.%.2d

en: Issuing date command: %s
sv: Anropar date-kommandot: %s

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
sv: Det rekommenderas varmt att den elfte partitionen
    täcker hela hårddisken och är av typen "SGI-volym"

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
sv: Det rekommenderas varmt att partitionen på avstånd 0 är
    UFS, filsystemet EXT2FS eller SunOS växling. Att lägga
    Linux växling där kan förstöra din partitionstabell och
    ditt startblock.
    Skiv in JA om du är väldigt säker på att du vill att
    denna partition ska ha taggen 82 (Linux växling):

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
sv: Det rekommenderas varmt att partitionen på avstånd 0 är av
    typen "SGI volhvd", IRIX-systemet kommer att förlita sig på
    det för att hämta självständiga verktyg som sash och fx från
    katalogen. Endast den fullständiga "SGI-volym"-disksektionen
    får lov att bryta mot detta. Skriv in JA om du är säker på att
    du vill ge denna partition en annan tagg.

en: Just print the partition table
sv: Visa bara partitionstabellen

en: KDGHWCLK ioctl failed
sv: KDGHWCLK-ioctl misslyckades

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
sv: KDGHWCLK-ioctl för att läsa tid misslyckades

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
sv: KDGHWCLK-ioctl för att läsa tid misslyckades i slingan

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
sv: Kärnan antar att epokvärdet är %lu

en: LOGIN ON %s BY %s
sv: INLOGGNING PÅ %s AV %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
sv: INLOGGNING PÅ %s AV %s FRÅN %s

en: LPGETIRQ error
sv: LPGETIRQ-fel

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
sv: Sista %s eller +storlek eller +storlekM eller +storlekK

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
sv: Senaste kalibrering gjordes %ld sekunder efter 1969

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
sv: Senaste dragningsjustering gjordes %ld sekunder efter 1969

en: Last login: %.*s
sv: Senaste inloggning: %.*s

en: Line too long
sv: Raden är för lång

en: Linux extended
sv: Linux utökad

en: Linux native
sv: Linux egen

en: Linux plaintext
sv: Linux klartext

en: Linux raid autodetect
sv: Linux raid autodetekterad

en: Linux swap
sv: Linux växling

en: Linux swap / Solaris
sv: Linux växling / Solaris

en: Linux/PA-RISC boot
sv: Linux/PA-RISC start

en: Logging in with home = "/".
sv: Loggar in med hemkatalog = "/".

en: Logical
sv: Logisk

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
sv: Logisk partition %d är inte helt inuti partition %d

en: Login incorrect
sv: Felaktig inloggning

en: Mark in use
sv: Märk som använd

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
sv: Maximera diskanvändningen för aktuell partition (endast experter)

en: Maxsize=%ld
sv: Maxstorlek=%ld

en: Maxsize=%ld
sv: Maxstorlek=%ld

en: Menu item too long. Menu may look odd.
sv: Menyposten är för lång. Menyn kan se konstig ut.

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
sv: Meddelande från %s@%s (som %s) på %s klockan %s ...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
sv: Meddelande från %s@%s på %s klockan %s ...

en: Minix / old Linux
sv: Minix / gammal Linux

en: More than one entire disk entry present.
sv: Det finns fler än en diskpost.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
sv: Mer än en primär partition är markerad som startbar. DOS huvudstartpost
    (MBR) kan inte starta detta.

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
sv: Måste vara <= sektorer/spår · spår/cylinder (standard).

en: NTFS volume set
sv: NTFS-volymsamling

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
sv: Användarnamnet är NULL i %s:%d. Avbryter.

en: Name
sv: Namn

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
sv: Behöver infoga %d sekunder och referera tillbaka i tiden %.6f sekunder sedan

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
sv: Den justering som behövs är mindre än en sekund, så ställer inte klockan.

en: New
sv: Ny

en: New beginning of data
sv: Ny början utav data

en: New disk identifier (current 0x%08x):
sv: Ny diskidentifierare (nuvarande 0x%08x):

en: New shell
sv: Nytt skal

en: New situation:
sv: Ny situation:

en: No free sectors available
sv: Inga lediga sektorer är tillgängliga

en: No more partitions
sv: Inge fler partitioner

en: No next file
sv: Ingen nästa fil

en: No partition is defined yet!
sv: Ingen partition är definierad än!

en: No partition table.
sv: Ingen partitionstabell.

en: No partition table. Starting with zero table.
sv: Ingen partitionstabell. Startar med tom tabell.

en: No partitions defined
sv: Inga partitioner är angivna

en: No partitions found
sv: Inga partitioner hittades

en: No previous command to substitute for
sv: Inget tidigare kommando att ersätta

en: No previous file
sv: Inga tidigare fil

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
sv: Inga primära partitioner är markerade som startbara. DOS huvudstartpost
    (MBR) kan inte starta detta.

en: No remembered search string
sv: Ingen ihågkommen söksträng

en: No room for more
sv: Inte plats för mer

en: No room to create the extended partition
sv: Ingen plats att skapa den utökade partitionen

en: No usable clock interface found.
sv: Inget användbart klockgränssnitt hittades.

en: Non-FS data
sv: Icke-filsystemsdata

en: None
sv: Ingen

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
sv: Justerar inte dragningsfaktorn eftersom det har gått mindre än en dag sedan den senaste kalibreringen.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
sv: Justerar inte dragningsfaktorn eftersom senaste kalibreringstiden
    är noll, så historiken är trasig och en omstart av kalibreringen
    är nödvändig.

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
sv: Justerar inte dragningsfaktorn eftersom hårdvaruklockan tidigare innehöll skräp.

en: Not enough arguments
sv: Inte tillräckligt många argument

en: Not set
sv: Inte inställd

en: Not setting system clock because running in test mode.
sv: Ställer inte systemklockan eftersom vi kör i testläge.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
sv: Ställer inte epoken till %d - testar bara.

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
sv: Uppdaterar inte adjtime-filen eftersom vi är i testläge.

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
sv: Obs: Alla kommandon kan anges antingen med små eller stora bokstäver

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
sv: Ingenting att göra. Ordningen är redan korrekt.

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl     Start      Size ID
sv: Nr AF  Hd Sek  Cyl  Hd Sek  Cyl     Början     Strl ID

en: Number of alternate cylinders
sv: Antal alternerande cylindrar

en: Number of cylinders
sv: Antal cylindrar

en: Number of heads
sv: Antal huvuden

en: Number of physical cylinders
sv: Antal fysiska cylindrar

en: Number of sectors
sv: Antal sektorer

en: OS/2 hidden C: drive
sv: OS/2 dold C:-enhet

en: Old Minix
sv: Gammal Minix

en: Old situation:
sv: Tidigare situation:

en: OnTrack DM6 Aux3
sv: Ontrack DM6 Aux3

en: Only 1k blocks/zones supported
sv: Endast 1 kB stora block/zoner stöds

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
sv: Öppnade disken skrivskyddat - du har ingen behörighet att skriva

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
sv: Andra partitioner täcker redan hela hårddisken.
    Ta bort/krymp dem innan du försöker igen.

en: PPC PReP Boot
sv: PPC PReP start

en: Part Type
sv: Part.-typ

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
sv: Partition %d slutar inte på en jämn cylindergräns.

en: Partition %d does not exist yet!
sv: Partition %d finns inte än!

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
sv: Partition %d börjar inte på en jämn cylindergräns.

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
sv: Partition %d slutar inte på jämn cylindergräns

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
sv: Partition %d har olika fysiska/logiska början (icke-Linux?):

en: Partition %d has different physical/logical endings:
sv: Partition %d har olika fysiska/logiska slut:

en: Partition %d has no data area
sv: Partition %d har inget dataområde

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
sv: Partition %d är redan definierad. Ta bort den innan du lägger till den igen.

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
sv: Partition %d överlappar med andra på sektorerna %d-%d

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
sv: Partition %d: huvud %d är större än maximala %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
sv: Partition %d: tidigare sektorer %d stämmer inte överens med totala %d

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %llu
sv: Partition %d: sektor %d är större än maximala %llu

en: Partition %i does not end on cylinder boundary.
sv: Partition %i slutar inte på cylindergräns.

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
sv: Partitionen %s har ogiltig startsektor 0.

en: Partition Table for %s
sv: Partitionstabell för %s

en: Partition begins after end-of-disk
sv: Partitonen börjar efter slutet på disken

en: Partition begins before sector 0
sv: Partitionen börjar före sektor 0

en: Partition ends after end-of-disk
sv: Partitionen slutar efter slutet på disken

en: Partition ends before sector 0
sv: Partitionen slutar före sektor 0

en: Partition number
sv: Partitionsnummer

en: PartitionMagic recovery
sv: PartitionMagic-återställning

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Pattern not found
sv: Mönstret hittades inte

en: Please answer one of y,n,q
sv: Svara med ett av y, n eller q

en: Please enter `yes' or `no'
sv: Ange "ja" eller "nej"

en: Please enter the name of the new boot file:
sv: Ange namnet på den nya startfilen:

en: Press a key to continue
sv: Tryck en tangent för att fortsätta

en: Press any key to exit cfdisk
sv: Tryck valfri tangent för att avsluta cfdisk

en: Primary
sv: Primär

en: Print
sv: Visa

en: Print help screen
sv: Visa hjälpskärm

en: Print partition table to the screen or to a file
sv: Visa partitionstabellen på skärmen eller skriv den till en fil

en: Print the table ordered by sectors
sv: Visa tabellen sorterad efter sektorer

en: Print the table using raw data format
sv: Visa tabellen i rått dataformat

en: Probably you need root privileges.
sv: Du behöver troligtvis root-privilegier.

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
sv: Problem vid läsning av cylinder %d, förväntade %d, läste %d

en: QNX4.x 2nd part
sv: QNX4.x 2:a delen

en: QNX4.x 3rd part
sv: QNX4.x 3:e delen

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit program without writing partition table
sv: Avsluta programmet utan att skriva partitionstabellen

en: RE error:
sv: RE-fel:

en: ROOT LOGIN ON %s
sv: ROOT-INLOGGNING PÅ %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
sv: ROOT-INLOGGNING PÅ %s FRÅN %s

en: Raw
sv: Rått

en: Re-reading the partition table ...
sv: Läser om partitionstabellen...

en: Read error: bad block in file '%s'
sv: Läsfel: felaktigt block i filen "%s"

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
sv: Läsfel: kan inte söka till blocket i filen "%s"

en: Read:
sv: Läste:

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
sv: Läser disketikett för %s vid sektor %d.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
sv: Starta om systemet för att försäkra dig om att partitionstabellen har
    uppdaterats korrekt.

en: Remove block
sv: Ta bort block

en: Rotation speed (rpm)
sv: Rotationshastighet (varv per minut)

en: Ruffian BCD clock
sv: Ruffian BCD-klocka

en: SGI raw
sv: SGI rå

en: SGI rlvol
sv: SGI rvol

en: SGI secrepl
sv: SGI-sekrepl

en: SGI trkrepl
sv: SGI-sprrepl

en: SGI volhdr
sv: SGI-volhvd

en: SGI volume
sv: SGI-volym

en: Sampling_step: %i
sv: Samplingssteg: %i

en: Script done, file is %s
sv: Skriptet färdigt, filen är %s

en: Script started on %s
sv: Skriptet startades %s

en: Script started, file is %s
sv: Skriptet startades, filen är %s

en: Sector %d is already allocated
sv: Sektor %d är redan allokerad

en: Sector %d:
sv: Sektor %d:

en: Sector %llu is already allocated
sv: Sektor %llu är redan allokerad

en: Sector 0:
sv: Sektor 0:

en: Sectors
sv: Sektorer

en: Sectors/track
sv: Sektorer/spår

en: Selected partition %d
sv: Valde partition %d

en: Set
sv: Ställ in

en: Set i_nlinks to count
sv: Ställ i_nlinks till räknat antal

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
sv: Ställer hårdvaruklockan till %.2d.%.2d.%.2d = %ld sekunder sedan 1969

en: Shell changed.
sv: Skalet byttes.

en: Single
sv: Enkel

en: Size (in MB):
sv: Storlek (i MB):

en: Size: %lld bytes, %lld MB
sv: Storlek: %lld byte, %lld MB

en: Size: %lld bytes, %lld.%lld GB
sv: Storlek: %lld byte, %lld,%lld GB

en: Solaris boot
sv: Solaris start

en: St. Tib's Day
sv: St. Tibs Dag

en: Successfully wrote the new partition table
sv: Lyckades skapa den nya partitionstabellen

en: SunOS alt sectors
sv: SunOS alt sektorer

en: SunOS reserved
sv: SunOS reserverad

en: SunOS root
sv: SunOS rot

en: SunOS swap
sv: SunOS växling

en: Switching on %s.
sv: Slår på %s.

en: Syncing disks.
sv: Synkroniserar hårddiskar.

en: TIOCSCTTY failed: %m
sv: TIOCSCTTY misslyckades: %m

en: Table
sv: Tabell

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
sv: Partition %d och %d överlappar varandra med %d sektorer.

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
sv: date-kommandot som anropades av %s returnerade någonting annat än ett heltal där den konverterade tiden förväntades.
    Kommandot var:
      %s
    Svaret var:
     %s

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
sv: Katalogen "%s" innehåller ett felaktigt inodsnummer för filen "%.*s".

en: The entire disk is already covered with partitions.
sv: Hela disken är redan täckt med partitioner.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
sv: Hela diskpartitionen är endast %d diskblock stor,
    men hårddisken är %d diskblock lång.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
sv: Hela diskpartitionen måste börja vid block 0,
    inte vid diskblock %d.

en: The file `%s' has mode %05o
sv: Filen "%s" har rättigheterna %05o

en: The maximum number of partitions has been created
sv: Det maximala antalet partitioner har skapats

en: The partition table has been altered!
sv: Partitionstabellen har ändrats!

en: There is no *BSD partition on %s.
sv: Det finns ingen *BSD-partition på %s.

en: This disk is currently in use.
sv: Denna hårddisk används för tillfället.

en: This doesn't look like a partition table
    Probably you selected the wrong device.
sv: Detta ser inte ut som en partitionstabell
    Du valde nog fel enhet.

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
sv: Det här är cfdisk, ett curses-baserat diskpartitioneringsprogram som

en: This partition already exists.
sv: Denna partition finns redan.

en: This partition is already in use
sv: Denna partition används redan

en: This partition is unusable
sv: Denna partition är oanvändbar

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
sv: Tid som lästs från hårdvaruklockan: %4d-%.2d-%.2d %02d.%02d.%02d

en: Time since last adjustment is %d seconds
sv: Tid sedan senaste justeringen är %d sekunder

en: Toggle bootable flag of the current partition
sv: Slå på/av startbarhetsflaggan på aktuell partition

en: Too many partitions
sv: För många partitioner

en: Trying %s
sv: Försöker med %s

en: Type
sv: Typ

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
sv: Typ 0 betyder ledigt utrymme för många
    system (men inte för Linux). Att ha
    partitioner av typ 0 är förmodligen
    oklokt. Du kan ta bort en partition
    genom att använda kommandot "d".

en: Unable to allocate buffer for inode count
sv: Kan inte allokera buffert för inodsräknare

en: Unable to allocate buffer for inode map
sv: Kan inte allokera buffert för inodstabell

en: Unable to allocate buffer for inodes
sv: Kan inte allokera buffert för inoder

en: Unable to allocate buffer for zone count
sv: Kan inte allokera buffert för zonräknare

en: Unable to allocate buffer for zone map
sv: Kan inte allokera buffert för zonkarta

en: Unable to read inode map
sv: Kan inte läsa inodstabell

en: Unable to read inodes
sv: Kan inte läsa inoder

en: Unable to read zone map
sv: Kan inte läsa zontabell

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
sv: Kan inte köra "date"-programmet i skalet /bin/sh. popen() misslyckades

en: Unable to set system clock.
sv: Kunde inte ställa systemklockan.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
sv: Kan inte ställa in epokvärdet i kärnan.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
sv: Kan inte ställa in växlingsutrymme: oläsbart

en: Unable to write inode map
sv: Kan inte skriva inodstabell

en: Unable to write inodes
sv: Kan inte skriva inoder

en: Unable to write zone map
sv: Kan inte skriva zontabell

en: Unassigned
sv: Otilldelad

en: Units
sv: Enheter

en: Unk(%02X)
sv: Okänd(%02X)

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown (%02X)
sv: Okänd (%02X)

en: Unknown partition table type
sv: Okänd typ av partitionstabell

en: Unknown user context
sv: Okänt användarsammanhang

en: Unmark
sv: Avmarkera

en: Unusable
sv: Oanvändbar

en: Unused gap - sectors %d-%d
sv: Oanvänt mellanrum - sektorerna %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
sv: Oanvänt mellanrum - sektorerna 0-%d

en: Unused gap of %8u sectors - sectors %8u-%u
sv: Oanvänt mellanrum på %8u sektorer - sektorerna %8u-%u

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
sv: Uppil        Flytta markören till föregående partition

en: Usage:
sv: Användning:

en: Usage: mount -V                 : print version
           mount -h                 : print this help
           mount                    : list mounted filesystems
           mount -l                 : idem, including volume labels
    So far the informational part. Next the mounting.
    The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
    Details found in /etc/fstab may be omitted.
           mount -a [-t|-O] ...     : mount all stuff from /etc/fstab
           mount device             : mount device at the known place
           mount directory          : mount known device here
           mount -t type dev dir    : ordinary mount command
    Note that one does not really mount a device, one mounts
    a filesystem (of the given type) found on the device.
    One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
           mount --bind olddir newdir
    or move a subtree:
           mount --move olddir newdir
    One can change the type of mount containing the directory dir:
           mount --make-shared dir
           mount --make-slave dir
           mount --make-private dir
           mount --make-unbindable dir
    One can change the type of all the mounts in a mount subtree
    containing the directory dir:
           mount --make-rshared dir
           mount --make-rslave dir
           mount --make-rprivate dir
           mount --make-runbindable dir
    A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
    or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
    Other options: [-nfFrsvw] [-o options] [-p passwdfd].
    For many more details, say  man 8 mount .
sv: Användning: mount -V                  : visa version
                mount -h                  : visa denna hjälptext
                mount                     : visa monterade filsystem
                mount -l                  : samma, inklusive volymetiketter
    Det var den informativa delen. Nu kommer vi till montering.
    Kommandot är "mount [-t filsystemstyp] någonting här".
    Detaljer som kan hittas i /etc/fstab kan utelämnas.
                mount -a [-t|-O] ...      : montera allt i /etc/fstab
                mount enhet               : montera enhet på den kända platsen
                mount katalog             : montera känd enhet här
                mount -t typ enhet kat    : vanligt monteringskommando
    Observera att man egentligen inte monterar en enhet, utan ett
    filsystem (av angiven typ) som finns på enheten.
    Man kan också montera ett redan synligt katalogträd någon annanstans:
           mount --bind gammalkatalog nykatalog
    eller flytta ett underträd:
           mount --move gammalkatalog nykatalog
    Man kan ändra monteringstypen som innehåller katalogen "katalog":
           mount --make-shared katalog
           mount --make-slave katalog
           mount --make-private katalog
           mount --make-unbindable katalog
    Man kan ändra typen för alla monteringarna i ett monteringsunderträd
    som innehåller katalogen "katalog":
           mount --make-rshared katalog
           mount --make-rslave katalog
           mount --make-rprivate katalog
           mount --make-runbindable katalog
    En enhet kan anges med namn, exempelvis /dev/hda1 eller /dev/cdrom,
    eller med etikett, genom att använda  -L etikett  eller med uuid,
    genom att använda  -U uuid.
    Andra flaggor: [-nfFrsvw] [-o flaggor] [-p lösenordfd].
    Ange  man 8 mount  för ytterligare detaljer.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
sv: Använd flaggan --force för att undertrycka alla kontroller.

en: Use the --force flag to overrule this check.
sv: Använd flaggan --force för att undertrycka denna kontroll.

en: Using %s.
sv: Använder %s.

en: Using default value %u
sv: Använder standardvärdet %u

en: Value out of range.
sv: Värdet är utanför intervallet.

en: Verifying ...
sv: Verifierar...

en: Volume: <%-6s>
sv: Volym: <%-6s>

en: W95 Ext'd (LBA)
sv: W95 Utökad (LBA)

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
sv: VARNING: Partition %d är en utökad partition

en: Waiting for clock tick...
sv: Väntar på klocktick...

en: Waiting in loop for time from %s to change
sv: Väntar i slingan på att tiden från %s ska ändras

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
sv: Väntar i slingan på att tiden från KDGHWCLK ska ändras

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
sv: Varning!! Detta kan förstöra data på din disk!

en: Warning!!  Unsupported GPT (GUID Partition Table) detected. Use GNU Parted.
sv: Varning!!  GPT (GUID Partition Table) upptäcktes men stöds inte. Använd GNU Parted.

en: Warning: %s is not a block device
sv: Varning: %s är ingen blockenhet

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
sv: Varning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO säger att det finns %lu cylindrar

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
sv: Varning: "Firstzone" != "Norm_firstzone"

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
sv: Varning: HDIO_GETGEO säger att det finns %lu huvuden

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
sv: Varning: HDIO_GETGEO säger att det finns %lu sektorer

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
sv: Varning: Partitionstabellen ser ut som om den gjordes
      för C/H/S=*/%ld/%ld (istället för %ld/%ld/%ld).
    I denna visning kommer jag att antaga den geometrin.

en: Warning: Wrong values need to be fixed up and will be corrected by w(rite)
sv: Varning: Felaktiga värden behöver rättas till och kommer att korrigeras av w(skriv)

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
sv: Varning: felaktig början på partition (första %lu)

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
sv: Varning: felaktig databörjan på partition %d

en: Warning: empty partition
sv: Varning: tom partition

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
sv: Varning: utökad partition börjar inte på jämn cylindergräns.
    DOS och Linux kommer att tolka innehållet annorlunda.

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
sv: Varning: extra länkpekare i partitionstabell %d

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
sv: Varning: angiven storlek (%lu) överskrider största tillåtna storleken (%lu)

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
sv: Varning: ignorerar extra data i partitionstabell %d

en: Warning: inode count too big.
sv: Varning: antalet inoder är för stort.

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
sv: Varning: ogiltiga flaggan 0x%04x i partitionstabell %d kommer ett korrigeras vid skrivning med w

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
sv: Varning: fler än en primär partition är markerad som startbar (aktiv)
    LILO bryr sig inte om detta, men DOS huvudstartpost (MBR) kommer inte att
    kunna starta denna disk.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
sv: Varning: ingen primär partition är markerad som startbar (aktiv)
    LILO bryr sig inte om detta, men DOS huvudstartpost (MBR) kommer inte att
    kunna starta denna disk.

en: Warning: omitting partitions after #%d.
    They will be deleted if you save this partition table.
sv: Varning: utelämnar partitioner efter nr %d.
    De kommer att tas bort om du sparar denna partitionstabell.

en: Warning: partition %d contains sector 0
sv: Varning: partition %d innehåller sektor 0

en: Warning: partition %d has empty type
sv: Varning: partition %d har tom typ

en: Warning: partition %d is empty
sv: Varning: partition %d är tom

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
sv: Varning: partition %d överlappar med partition %d.

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
sv: Varning: partition %s slutar inte på en jämn cylindergräns

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
sv: Varning: partition %s börjar inte på en jämn cylindergräns

en: Warning: partition %s extends past end of disk
sv: Varning: partition %s fortsätter utanför hårddisken

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
sv: Varning: partition %s har storlek 0 och är startbar

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
sv: Varning: partition %s har storlek 0 och en början som inte är 0

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
sv: Varning: partition %s har storlek 0 men är inte markerad tom

en: Warning: partition %s starts at sector 0
sv: Varning: partition %s börjar på sektor 0

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
sv: Varning: start=%lu - detta ser mer ut som en partition än
    hela disken. Att använda fdisk på det är troligtvis meningslöst.
    [Använd flaggan --force om du verkligen vill detta]

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
sv: Varning: flaggan -b (ställ in sektorstorlek) måste användas med en angiven enhet

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
sv: Varning: för många partitioner (%d, max är %d).

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
sv: Varning: Osannolikt antal sektorer (%lu) - vanligtvis är det som mest 63
    Detta kommer att ge problem med all programvara som använder C/H/S-adressering.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
sv: Varning: normalt kan man endast starta från primära partitioner
    LILO ignorerar startbarhetsflaggan.

en: Weird values in do_check: probably bugs
sv: Konstiga värden i "do_check": troligtvis programfel

en: Whole disk
sv: Hela disken

en: Would have written the following to %s:
    %s
sv: Skulle skrivit följande till %s:
    %s

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
sv: Vill du redigera %s nu [y/n]?

en: Write
sv: Skriv

en: Write error: bad block in file '%s'
sv: Skrivfel: felaktigt block i filen "%s"

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
sv: Skriv partitionstabellen till disk (detta kan förstöra data)

en: Writing disklabel to %s.
sv: Skriver disketikett till %s.

en: Writing partition table to disk...
sv: Skriver partitionstabell till disk...

en: Wrote partition table to disk
sv: Skrev partitionstabell till disk

en: XENIX root
sv: XENIX rot

en: YES
sv: JA

en: You are using shadow groups on this system.
sv: Du använder skuggrupper på detta system.

en: You are using shadow passwords on this system.
sv: Du använder skugglösenord på detta system.

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
sv: Du kan inte ändra en partition till en utökad partition eller tvärtom
    Ta bort den först.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
sv: Du har partitioner som överlappar varandra på disken. Fixa det först!

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
sv: Du har %d aktiva primära partitioner. LILO bryr sig inte om detta, men
    DOS huvudstartpost (MBR) kan endast starta en hårddisk med 1 aktiv
    partition.

en: You have mail.
sv: Du har post.

en: You have new mail.
sv: Du har ny post.

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
sv: Du har inte täckt hela hårddisken med den tredje partitionen, men ditt
    värde %d %s täcker en annan partition. Din inmatning har ändrats till %d %s

en: You must set
sv: Du måste ställa in

en: You specified more cylinders than fit on disk
sv: Du angav fler cylindrar än som ryms på disken

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
sv: Du kommer att få överlappande partitioner på hårddisken. Fixa det först!

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
sv: Zonnummer < "FIRSTZONE" i filen "%s".

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
sv: Zonnummer >= "ZONES" i filen "%s".

en: Zonesize=%d
sv: Zonstorlek=%d

en: [Label]
sv: [Etikett]

en: [Not a file] line %d
sv: [Inte en fil] rad %d

en: [Press 'h' for instructions.]
sv: [Tryck "h" för instruktioner.]

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
sv: [Tryck blanksteg för att fortsätta, "q" för att avsluta.]

en: [Use q or Q to quit]
sv: [Använd q eller Q för att avsluta]

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
sv: [mntent]: rad %d i %s är felaktig%s

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
sv: [mntent]: varning: ingen avslutande nyrad på slutet av %s

en: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, seconds %u
sv: alarm %ld, sys_time %ld, rtc_time %ld, sekunder %u

en: allocated queues = %d
sv: allokerade köer = %d

en: allocated semaphores = %d
sv: allokerade semaforer = %d

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
sv: låter dig skapa, ta bort och ändra partitioner på din

en: already removed id
sv: redan borttaget id

en: already removed key
sv: redan borttagen nyckel

en: att_time=%-26.24s
sv: attid=%-26.24s

en: attached
sv: tillagd

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
sv: felaktig aktiv byte: 0x%x istället för 0x80

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
sv: felaktig data på cylinder %d
    Fortsätter...

en: bad inode size
sv: felaktig storlek på inod

en: bad magic number in super-block
sv: felaktig magisk siffra i superblocket

en: bad s_imap_blocks field in super-block
sv: felaktigt "s_imap_blocks"-fält i superblocket

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
sv: felaktigt "s_zmap_blocks"-fält i superblocket

en: bad speed: %s
sv: felaktig hastighet: %s

en: bad timeout value: %s
sv: felaktigt timeoutvärde: %s

en: bad v2 inode size
sv: felaktig storlek på v2-inod

en: block device
sv: blockenhet

en: booted from MILO
sv: startade från MILO

en: bug in xstrndup call
sv: programfel i xstrndup-anrop

en: bytes
sv: byte

en: bytes/sector
sv: byte/sektor

en: bytes/sector: %ld
sv: byte/sektor: %ld

en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
sv: kan inte skapa låsfilen %s: %s (använd flaggan -n för att åsidosätta)

en: can't fork
sv: kan inte grena

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
sv: kan inte länka låsfilen %s: %s (använd flaggan -n för att åsidosätta)

en: can't lock lock file %s: %s
sv: kan inte låsa låsfilen %s: %s

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
sv: kan inte öppna låsfilen %s: %s (använd flaggan -n för att åsidosätta)

en: can't rename %s to %s: %s
sv: kan inte byta namn på %s till %s: %s

en: cannot build surrounding extended partition
sv: kan inte bygga omgivande utökad partition

en: cannot fork
sv: kan inte grena

en: cannot get size of %s
sv: kan inte hämta storleken på %s

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
sv: kan inte öppna %s (%s) - mtab uppdaterades inte

en: cannot open device %s for writing
sv: kan inte öppna enhet %s för skrivning

en: cannot open partition restore file (%s)
sv: kan inte öppna partitionsåterställningsfilen (%s)

en: cannot open partition sector save file (%s)
sv: kan inte öppna partitionssektorsparfil (%s)

en: cannot stat partition restore file (%s)
sv: kan inte ta status på partitionsåterställningsfil (%s)

en: case letters (except for Writes).
sv: (utom för skrivningar med W).

en: cbytes=%ld	qbytes=%ld	qnum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d
sv: cbyte=%ld	qbyte=%ld	könum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d

en: change
sv: ändring

en: change_time=%-26.24s
sv: ändringstid=%-26.24s

en: changed
sv: ändrad

en: check aborted.
sv: kontroll avbruten.

en: clockport adjusted to 0x%x
sv: klockporten justerades till 0x%x

en: couldn't compute selinux context
sv: kunde inte beräkna selinux-sammanhang

en: ctime = %-26.24s
sv: ctid = %-26.24s

en: cuid
sv: vuid

en: cylinders
sv: cylindrar

en: cylinders: %ld
sv: cylindrar: %ld

en: cylinderskew
sv: cylinderförskjutning

en: cylinderskew: %d
sv: cylinderförskjutning: %d

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
sv: datumsträngen %s är lika med %ld sekunder sedan 1969.

en: default max size of queue (bytes) = %d
sv: standardmaxstorlek på kö (byte) = %d

en: dest
sv: mål

en: det_time=%-26.24s
sv: dettid=%-26.24s

en: detached
sv: lösgjord

en: detected Disk Manager - unable to handle that
sv: upptäckte Disk Manager - kan inte hantera det

en: disk drive.
sv: hårddisk.

en: done
sv: klar

en: drivedata:
sv: enhetsdata:

en: empty long option after -l or --long argument
sv: tom lång flagga efter argumenten -l eller --long

en: end
sv: slut

en: enlarged logical partitions overlap
sv: förstorade logiska partitioner överlappar varandra

en: error changing mode of %s: %s
sv: fel vid byte av rättigheter på %s: %s

en: error closing %s
sv: fel vid stängning av %s

en: error reading %s
sv: fel vid läsning av %s

en: error writing %s: %s
sv: fel vid skrivning av %s: %s

en: error writing . entry
sv: fel vid skrivning av "."-post

en: error writing .. entry
sv: fel vid skrivning av ".."-post

en: error writing inode
sv: fel vid skrivning av inod

en: error writing root inode
sv: fel vid skrivning av rotinod

en: error writing sector %lu on %s
sv: fel vid skrivning av sektor %lu på %s

en: error writing superblock
sv: fel vid skrivning av superblock

en: excessively long line arg
sv: onödigt långt linjeargument

en: exec failed
sv: körning misslyckades

en: flags:
sv: flaggor:

en: flush buffers
sv: töm buffertar

en: fork() failed, try again later
sv: fork() misslyckades, försök igen senare

en: from %.*s
sv: från %.*s

en: fsname name too long
sv: filsystemsnamnet är för långt

en: fsync failed
sv: fsync misslyckades

en: funky TOY!
sv: häftig LEKSAK!

en: get blocksize
sv: hämta blockstorlek

en: get filesystem readahead
sv: hämta filsystemsförvägsläsning

en: get read-only
sv: hämta skrivskyddad

en: get readahead
sv: hämta förvägsläsning

en: get size in bytes
sv: hämta storlek i byte

en: gettimeofday failed
sv: gettimeofday misslyckades

en: heads
sv: huvuden

en: headswitch
sv: huvudbytye

en: headswitch: %ld		# milliseconds
sv: huvudbyte: %ld		antal millisekunder

en: illegal month value: use 1-12
sv: ogiltigt månadsvärde: använd 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
sv: ogiltigt årsvärde: använd 1-9999

en: interleave
sv: mellanrum

en: interleave: %d
sv: mellanrum: %d

en: internal error
sv: internt fel

en: internal error, contact the author.
sv: internt fel, kontakta författaren.

en: invalid id
sv: ogiltigt id

en: invalid key
sv: ogiltig nyckel

en: ioctl KDSHWCLK failed
sv: KDSHWCLK-ioctl misslyckades

en: ioctl(%s) was successful.
sv: ioctl(%s) lyckades.

en: ioctl() failed to read time from %s
sv: ioctl() misslyckades med att läsa tid från %s

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
sv: ioctl() på %s för att slå av uppdateringsavbrott misslyckades

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
sv: ioctl() på %s för att slå på uppdateringsavbrott misslyckades oväntat

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
sv: ioctl(RTC_EPOCH_READ) på %s misslyckades

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
sv: ioctl(RTC_EPOCH_SET) på %s misslyckades

en: kernel not configured for message queues
sv: kärnan är inte konfigurerad för meddelandeköer

en: kernel not configured for semaphores
sv: kärnan är inte konfigurerad för semaforer

en: kernel not configured for shared memory
sv: kärnan är inte konfigurerad för delat minne

en: key
sv: nyckel

en: label: %.*s
sv: etikett: %.*s

en: last-changed
sv: senast-ändrad

en: last-op
sv: senaste-op

en: line too long
sv: raden är för lång

en: local
sv: lokal

en: locked
sv: låst

en: logical partitions not in disk order
sv: logiska partitioner är inte i diskordning

en: logical partitions overlap
sv: logiska partitioner överlappar varandra

en: logical=(%d, %d, %d)
sv: logisk=(%d, %d, %d)

en: login:
sv: användarnamn:

en: login: -h for super-user only.
sv: login: -h endast för superanvändaren.

en: max number of arrays = %d
sv: maximalt antal vektorer = %d

en: max number of segments = %lu
sv: maximalt antal segment = %lu

en: max ops per semop call = %d
sv: maximalt antal operationer per semaforopsanrop = %d

en: max queues system wide = %d
sv: maximalt antal köer på hela systemet = %d

en: max seg size (kbytes) = %lu
sv: maximal segmentstorlek (kilobyte) = %lu

en: max semaphores per array = %d
sv: maximalt antal semaforer per vektor = %d

en: max semaphores system wide = %d
sv: maximalt antal semaforer på systemet = %d

en: max size of message (bytes) = %d
sv: maximal storlek på meddelande (byte) = %d

en: max total shared memory (kbytes) = %llu
sv: maximalt totalt delat minne (kbyte) = %llu

en: messages
sv: meddelanden

en: min seg size (bytes) = %lu
sv: minimal segmentstorlek (byte) = %lu

en: missing optstring argument
sv: flaggsträngsargument saknas

en: mode=%#o	access_perms=%#o
sv: rättighet=%#o	åtkomsträttigheter=%#o

en: mode=%#o, access_perms=%#o
sv: rättighet=%#o, åtkomsträttigheter=%#o

en: mount failed
sv: montering misslyckades

en: mount table full
sv: monteringstabellen full

en: mount: %s already mounted on %s
sv: mount: %s är redan monterad på %s

en: mount: %s already mounted or %s busy
sv: mount: %s är redan monterad eller %s är upptagen

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
sv: mount: %s har fel enhetsnummer eller så stöds filsystemstypen %s inte

en: mount: %s is busy
sv: mount: %s är upptagen

en: mount: %s is not a block device
sv: mount: %s är ingen blockenhet

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
sv: mount: %s är ingen blockenhet (försök kanske med "-o loop"?)

en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
sv: mount: %s är inte en blockenhet, och statustagning misslyckas?

en: mount: %s is not a valid block device
sv: mount: %s är ingen giltig blockenhet

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
sv: mount: %s%s är skrivskyddad med en explicit "-w"-flagga angavs

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
sv: mount: %s%s är skrivskyddad, monterar som endast läsbar

en: mount: %s: can't read superblock
sv: mount: %s: kan inte läsa superblock

en: mount: %s: unknown device
sv: mount: %s: okänd enhet

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
sv: mount: Jag kunde inte avgöra filsystemstypen, och ingen angavs

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
sv: mount: enligt mtab är %s redan monterat på %s

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
sv: mount: enligt mtab är %s redan monterat på %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
sv: mount: enligt mtab är %s monterat på %s

en: mount: argument to -p or --pass-fd must be a number
sv: mount: argument till -p eller --pass-fd måste vara ett tal

en: mount: can't find %s in %s or %s
sv: mount: kan inte hitta %s i %s eller %s

en: mount: can't open %s for writing: %s
sv: mount: kan inte öppna %s för skrivning: %s

en: mount: cannot fork: %s
sv: mount: kan inte grena: %s

en: mount: cannot mount %s%s read-only
sv: mount: kan inte montera %s%s som endast läsbar

en: mount: cannot open %s for setting speed
sv: mount: kan inte öppna %s för inställning av hastighet

en: mount: could not open %s - using %s instead
sv: mount: kunde inte öppna %s - använder %s istället

en: mount: error changing mode of %s: %s
sv: mount: fel vid byte av rättigheter på %s: %s

en: mount: error writing %s: %s
sv: mount: fel vid skrivning av %s: %s

en: mount: going to use the loop device %s
sv: mount: kommer att använda slingenheten %s

en: mount: improperly quoted option string '%s'
sv: mount: felaktigt citerad flaggsträng "%s"

en: mount: loop device specified twice
sv: mount: slingenheten angiven två gånger

en: mount: maybe you meant 'iso9660'?
sv: mount: du menade kanske "iso9660"?

en: mount: maybe you meant 'vfat'?
sv: mount: du menade kanske "vfat"?

en: mount: mount failed
sv: mount: montering misslyckades

en: mount: mount point %s does not exist
sv: mount: monteringspunkten %s finns inte

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
sv: mount: monteringspunkten %s är en symbolisk länk till ingenstans

en: mount: mount point %s is not a directory
sv: mount: monteringspunkten %s är inte en katalog

en: mount: must be superuser to use mount
sv: mount: måste vara superanvändaren för att använda mount

en: mount: no %s found - creating it..
sv: mount: ingen %s hittades - skapar den...

en: mount: no such partition found
sv: mount: ingen sådan partition hittades

en: mount: no type was given - I'll assume cifs because of the // prefix
sv: mount: ingen typ angavs - jag kommer att anta cifs på grund //-prefixet

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
sv: mount: ingen typ angavs - jag kommer att anta nfs på grund av kolonet

en: mount: only root can do that
sv: mount: endast root kan göra det

en: mount: only root can mount %s on %s
sv: mount: endast root kan montera %s på %s

en: mount: permission denied
sv: mount: åtkomst nekas

en: mount: probably you meant %s
sv: mount: du menade troligtvis %s

en: mount: proc already mounted
sv: mount: proc är redan monterad

en: mount: setup loop device successfully
sv: mount: lyckades konfigurera slingenheten

en: mount: skipping the setup of a loop device
sv: mount: hoppar över konfigurationen av en slingenhet

en: mount: special device %s does not exist
sv: mount: specialenheten %s finns inte

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
sv: mount: specialenheten %s finns inte
           (ett sökvägsprefix är inte en katalog)

en: mount: stolen loop=%s
sv: mount: stulen loop=%s

en: mount: stolen loop=%s ...trying again
sv: mount: stulen loop=%s ...försöker igen

en: mount: translated %s '%s' to '%s'
sv: mount: översatte %s "%s" till "%s"

en: mount: type specified twice
sv: mount: typen angiven två gånger

en: mount: unknown filesystem type '%s'
sv: mount: okänd filsystemstyp "%s"

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           missing codepage or helper program, or other error
sv: mount: fel filsystemstyp, felaktig flagga, felaktigt superblock
           på %s, codepage eller hjälpprogram saknas, eller annat fel

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
sv: mount: du angav ingen filsystemstyp för %s

en: mount: you must specify the filesystem type
sv: mount: du måste ange filsystemstypen

en: msqid
sv: meddköid

en: nattch
sv: anttill

en: ncount
sv: nräkn

en: need terminal for interactive repairs
sv: behöver terminal för interaktiva reparationer

en: no
sv: nej

en: no label,
sv: ingen etikett,

en: no room for partition descriptor
sv: ingen plats för partitionshandtag

en: no umount2, trying umount...
sv: ingen umount2, försöker med umount...

en: no uuid
sv: inget uuid

en: not enough memory
sv: inte tillräckligt med minne

en: nothing was mounted
sv: ingenting monterades

en: nsems
sv: antsem

en: nsems = %ld
sv: antsem = %ld

en: number too big
sv: talet är för stort

en: on %.*s
sv: på %.*s

en: one bad block
sv: ett felaktigt block

en: one bad page
sv: en felaktig sida

en: otime = %-26.24s
sv: otid = %-26.24s

en: owner
sv: ägare

en: partial c,h,s specification?
sv: c,h,s-specifikation ofullständig?

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
sv: partition %s slutar på cylinder %ld, utanför slutet på hårddisken

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
sv: partition %s: slut: (c,h,s) (%ld,%ld,%ld) förväntades (%ld,%ld,%ld) hittades

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
sv: partition %s: början: (c,h,s) (%ld,%ld,%ld) förväntades (%ld,%ld,%ld) hittades

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
sv: partitionen slutar på cylinder %ld, utanför slutet på hårddisken

en: partition restore file has wrong size - not restoring
sv: partitionsåterställningsfilen har fel storlek - återställer inte

en: past first line
sv: förbi första raden

en: permission denied for id
sv: åtkomst nekas för id

en: permission denied for key
sv: åtkomst nekas för nyckel

en: perms
sv: rättigh

en: rcv_time=%-26.24s
sv: mottagningstid=%-26.24s

en: read error on %s - cannot read sector %lu
sv: läsfel på %s - kan inte läsa sektor %lu

en: read() to %s to wait for clock tick failed
sv: read() på %s för att vänta på klocktick misslyckades

en: recv
sv: mottaget

en: reread partition table
sv: läs om partitionstabellen

en: resource(s) deleted
sv: resurser borttagna

en: response from date command = %s
sv: svar från date-kommandot = %s

en: root inode isn't a directory
sv: rotinoden är inte en katalog

en: rpm
sv: varv per minut

en: rpm: %d
sv: varv per minut: %d

en: saved
sv: sparad

en: sector count: %d, sector size: %d
sv: sektorantal: %d, sektorstorlek: %d

en: sectors
sv: sektorer

en: sectors/cylinder
sv: sektorer/cylinder

en: sectors/cylinder: %ld
sv: sektorer/cylinder: %ld

en: sectors/track
sv: sektorer/spår

en: sectors/track: %ld
sv: sektorer/spår: %ld

en: seek error
sv: sökfel

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
sv: sökfel på %s - kan inte spola till %lu

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
sv: sökfel: ville ha 0x%08x%08x, fick 0x%08x%08x

en: seek failed
sv: sökning misslyckades

en: seek failed in bad_zone
sv: sökning misslyckades i "bad_zone"

en: seek failed in check_blocks
sv: sökning misslyckades i "check_blocks"

en: seek failed in write_block
sv: sökning misslyckades i "write_block"

en: seek failed in write_super_block
sv: sökning misslyckades i "write_super_block"

en: select() to %s to wait for clock tick failed
sv: select() på %s för att vänta på klocktick misslyckades

en: semaphore max value = %d
sv: maxvärde på semafor = %d

en: send
sv: sänt

en: send_time=%-26.24s
sv: sändningstid=%-26.24s

en: set blocksize
sv: ställ in blockstorlek

en: set filesystem readahead
sv: ställ in filsystemsförvägsläsning

en: set read-only
sv: ställ in som skrivskyddad

en: set read-write
sv: ställ in som läs och skriv

en: set readahead
sv: ställ in förvägsläsning

en: settimeofday() failed
sv: settimeofday() misslyckades

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
sv: ställer epoken till %ld med RTC_EPOCH_SET-ioctl på %s.

en: setuid() failed
sv: setuid() misslyckades

en: start
sv: början

en: strange..., a BSD partition of size 0?
sv: konstigt, en BSD-partition med storlek 0?

en: strange..., an extended partition of size 0?
sv: konstigt, en utökad partition med storlek 0?

en: strtol error: number of blocks not specified
sv: strtol-fel: antalet block är inte angivet

en: timed out
sv: gjorde time-out

en: too many alternate speeds
sv: för många alternativa hastigheter

en: too many bad pages
sv: för många felaktiga sidor

en: too many inodes - max is 512
sv: för många inoder - max är 512

en: too many input fields
sv: för många indatafield

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
sv: för många iov (ändra kod i wall/ttymsg.c)

en: too many partitions
sv: för många partitioner

en: total
sv: totalt

en: total: %llu blocks
sv: totalt: %llu block

en: track-to-track seek
sv: spår-till-spår-sökning

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
sv: spår-till-spår-sökning: %ld	antal millisekunder

en: tracks/cylinder
sv: spår/cylinder

en: tracks/cylinder: %ld
sv: spår/cylinder: %ld

en: trackskew
sv: spårförskjutning

en: trackskew: %d
sv: spårförskjutning: %d

en: trailing junk after number
sv: eftersläpande skräp efter tal

en: tree of partitions?
sv: träd med partitioner?

en: trouble reading terminfo
sv: problem vid läsning av terminfo

en: type: %d
sv: typ: %d

en: type: %s
sv: typ: %s

en: umount: %s busy - remounted read-only
sv: umount: %s är upptagen - monterade om som endast läsbar

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
sv: umount: %s är inte i fstab (och du är inte root)

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
sv: umount: %s är inte monterad (enligt mtab)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
sv: umount: montering av %s stämmer inte överens med fstab

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
sv: umount: %s: blockenheter är inte tillåtna på filsystem

en: umount: %s: can't write superblock
sv: umount: %s: kan inte skriva superblock

en: umount: %s: invalid block device
sv: umount: %s: ogiltig blockenhet

en: umount: %s: must be superuser to umount
sv: umount: %s: måste vara superanvändare för att avmontera

en: umount: %s: not found
sv: umount: %s hittades inte

en: umount: %s: not mounted
sv: umount: %s: inte monterad

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
sv: umount: kan inte hitta lista med filsystem att avmontera

en: umount: cannot fork: %s
sv: umount: kan inte grena: %s

en: umount: compiled without support for -f
sv: umount: kompilerad utan stöd för -f

en: umount: could not remount %s read-only
sv: umount: kunde inte montera om %s som endast läsbar

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
sv: umount: det verkar som om %s är monterad flera gånger

en: umount: only %s can unmount %s from %s
sv: umount: endast %s kan avmontera %s från %s

en: umount: only root can do that
sv: umount: endast root kan göra det

en: unable to create new selinux context
sv: kunde inte skapa nytt selinux-sammanhang

en: unable to matchpathcon()
sv: kunde inte matchpathcon()

en: unable to read super block
sv: kan inte läsa superblock

en: unable to rewind swap-device
sv: kan inte spola tillbaka växlingsenheten

en: unable to write super-block
sv: kan inte skriva superblock

en: unimplemented format - using %s
sv: oimplementerat format - använder %s

en: unknown
sv: okänd

en: unknown shell after -s or --shell argument
sv: okänt skal efter argumenten -s eller --shell

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
sv: okänd startbarhetsflagga - välj - eller *

en: unrecognized format - using sectors
sv: okänt format - använder sektorer

en: usage:
sv: användning:

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
sv: användning: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...

en: usage: %s [+format] [day month year]
sv: användning: %s [+format] [dag månad år]

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
sv: användning: last [-#] [-f fil] [-t tty] [-h värdnamn] [användare ...]

en: used arrays = %d
sv: använda vektorer = %d

en: used headers = %d
sv: använda huvuden = %d

en: used space = %d bytes
sv: använt utrymme = %d byte

en: used-bytes
sv: använda-byte

en: user
sv: användare

en: users
sv: användare

en: value
sv: värde

en: volume name too long
sv: volymnamnet är för långt

en: warning: can't open %s: %s
sv: varning: kan inte öppna %s: %s

en: warning: error reading %s: %s
sv: varning: fel vid läsning av %s: %s

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
sv: vi har läst epoken %ld från %s med RTC_EPOCH_READ-ioctl.

en: will not try to make filesystem on '%s'
sv: kommer inte att försöka skapa filsystem på "%s"

en: write error on %s
sv: skrivfel på %s

en: write error on %s - cannot write sector %lu
sv: skrivfel på %s - kan inte skriva sektor %lu

en: yes
sv: ja

en: zcount
sv: zräkn
